#KEYLife

A Rain Garden for Dr. Jones

Key's campus has a beautiful new addition courtesy of the Class of 2017. Our departing senior class chose to make their senior gift in the form of a rain garden, dedicated in memory of biology teacher Dr. Ellene Jones.

Calendar

All-Conference & All-County Players

2016-2017

Defne Aybar '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Keith Brockhurst '17
All-Conference: Cross Country, Tennis
All-County: Cross Country

Sloane Butler '19
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Brendan Cline '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Will Edwards '19
All-Conference: Tennis

Livvy Eklof '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Gabby Fagbohunka '18
All-Conference: Soccer

Megan Filter '18
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse

Michael Jackson '17
All-Conference: Soccer, Basketball, Lacrosse
All-County: Soccer, Basketball, Lacrosse

Elijah Jenkins '19
All-Conference: Basketball

Grace Jones '19
All-Conference: Indoor Soccer

Maddie Kahle '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Amari Kelly '17
All-Conference: Basketball
All-County: Basketball

Julia Mahoney '17
All-Conference: Field Hockey, Lacrosse
All-County: Lacrosse

Paige Nespole '19
All-Conference: Soccer, Indoor Soccer

Joe Oladimeji '17
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse

Ashley Phelps '20
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Saige Saunders '17
All-County : Field Hockey

Yvonne Schere '17
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Sydney Wilkerson '17
All-Conference: Field Hockey

2015-2016

Courtney Boucher ‘17
All-Conference: Soccer

Claire Branscombe ‘16

All-Conference: Soccer, Indoor Soccer

Keith Brockhurst ‘17

All-Conference: Cross Country, Tennis
All-County: Cross Country

Stefan Damas ‘16

All-Conference: Soccer, Baseball

Gabby Fagbohunka ‘18

All-Conference: Indoor Soccer

Mark Fusco ‘19

All-Conference: Baseball

Brandi Ginn ‘16

All-Conference: Field Hockey

Oliver Holmes ‘16

All-Conference: Tennis
All-County: Tennis

Michael Jackson ‘17

All-Conference: Basketball, Soccer, Lacrosse

Amari Kelly ‘17

All-Conference: Basketball

Jyoti Lewis ‘16

All-Conference: Soccer

Julia Mahoney ‘17

All-Conference: Field Hockey, Lacrosse

Sarah Musante ‘17

All-Conference: Indoor Soccer

Paige Nespole ‘19

All-Conference: Indoor Soccer

Jack Porterfield ‘16

All-Conference: Lacrosse

Seryn Rathmann ‘17

All-Conference: Lacrosse

Jelani Reid ‘17

All-Conference: Basketball
All-County: Basketball

Malika Waleed ‘18

All-Conference: Basketball

Sydney Wilkerson ‘17

All-Conference: Field Hockey

2014-2015

Liza Ballinger ‘15, Indoor Soccer

Gabriela Beavers ‘15, Field Hockey, Lacrosse

Theorie Beck ‘15, Basketball

Keith Brockhurs t‘17, Tennis

Megan Filter ‘18, Lacrosse

Molly Glime ‘15, Soccer, Indoor Soccer

Oliver Holmes ‘16, Tennis

Michael Jackson ‘17, Lacrosse, Basketball

Matthew Jarriel ‘15, Lacrosse, Soccer, All-County Lacrosse

Marielle Jones ‘15, Field Hockey

Jyoti Lewis ‘16, Soccer

Tomas Montenegro ‘16, Tennis

Noni Mungai ‘15, Indoor Soccer

Maddie Olfson ‘15, Field Hockey

Malika Waleed ‘18, Basketball

Sydney Wilkerson ‘17, Field Hockey

Tatiana Zancajo-Lugo '15, Soccer, Indoor Soccer

2013-2014

Liza Ballinger ‘15, Indoor Soccer

Gabriela Beavers ‘15, Field Hockey, Lacrosse

Theorie Beck ‘15, Basketball

Evy Cheston ‘14, Lacrosse

Caroline Gonter ‘14, Soccer

Oliver Holmes ‘16, Tennis

Matthew Jarriel ‘15, Lacrosse, Soccer

Marielle Jones ‘15, Field Hockey

Emma Karsten ‘14, Field Hockey

Brian Kelley ‘14, Basketball, Soccer

Liam Killingstad ‘14, Baseball, Soccer

Jake Krens ‘14, Basketball

Carter MacLeod ‘14, Lacrosse

Ben Michalski ‘14, Soccer

Zack Poe ‘15, Lacrosse

Aaron Wan ‘14, Soccer

Tatiana Zancajo-Lugo ‘15, Soccer, Indoor Soccer

2012-2013

Gabriela Beavers ‘15, Field Hockey

Cam Boucher ‘13, Baseball

Theorie Beck ‘15, Basketball

Emma Cassat ‘13, Soccer, Indoor Soccer

Josh Gurka ‘13, Baseball, Soccer

Oliver Holmes ‘16, Tennis

Emma Karsten ‘14, Field Hockey

Brian Kelley ‘14, Baseball, Basketball, Soccer

Liam Killingstad ‘14, Baseball, Soccer

Megan Latimer ‘14, Soccer, Indoor Soccer

Carter MacLeod ‘14, Lacrosse

Kat Powers ‘13, Field Hockey

Emma Rathmann ‘13, Lacrosse

John Thurber ‘13, Basketball

Luke Wooten ‘13, Lacrosse

Tatiana Zancajo-Lugo ‘15, Indoor Soccer

2011-2012

Lauren Brockhurst ‘12, Field Hockey

Meagan Buckley ‘13, Soccer

Kyle Feldman ‘13, Soccer

Caroline Gonter ‘14, Soccer

Henry Hill ‘15, Lacrosse

Emma Karsten ‘14, Field Hockey

Brian Kelly ‘14, Soccer

Liam Killingstad ‘14, Baseball

Tommy Nayden ‘12, Basketball

Rakesh Poojary ‘12, Baseball

Emma Rathmann ‘13, Lacrosse

Tisho Tihomirov ‘13, Soccer

Luca Verdi ‘12, Soccer

2010-2011

Alex Boisvert ‘11, Baseball

Meagan Buckley ‘13, Indoor Soccer, Soccer

Alex DeMarco ‘11, Lacrosse

Henry Duncan ‘11, Soccer

Lauren Greulich ‘11, Lacrosse

Josh Gurka ‘13, Baseball

Arran Joyce ‘11, Soccer

Alex Wolfe ‘11, Lacrosse

Luca Verdi ‘12, Soccer

2009-2010

Isaac Anthony ‘10, Soccer

Harrison Barton ‘10, Baseball, Basketball, Soccer

Maris Beigel ‘10, Baseball, Soccer

Alex Boisvert ‘11, Baseball

Kelly Buckley ‘10, Indoor Soccer, Soccer

Caileigh Feldman ‘10, Soccer

Chris Fusco ‘10, Baseball, Basketball

Jessica Greenwald ‘10, Indoor Soccer, Soccer

Michael Jones ‘10, Golf

Rose Leshner ‘11, Lacrosse

Hugo McMenamin ‘10, Soccer

Jack Rixey ‘10, Baseball

Alex Wolfe ‘11, Lacrosse

2008-2009

Josh Altshuler ‘09, Tennis

Harrison Barton ‘10, Baseball

Desiree Blackstone ‘09, Soccer

Tori Douglas ‘09, Field Hockey

Caileigh Feldman ‘10, Soccer

Charlie Flanagan ‘09, Soccer, Basketball

Regan Foy ‘09, Indoor Soccer

Anthony Fusco ‘09, Baseball

Chris Fusco ‘10, Baseball

Jessica Greenwald ‘10, Soccer

Beccie Magnus ‘09, Indoor Soccer

Jake Maldonado ‘09, Lacrosse, Basketball, Soccer

Claire Martin ‘09, Indoor Soccer

2007-2008

Josh Altschuler '09, Tennis

Theo Anthony ‘08, Basketball

Katy Bildahl ‘08, Lacrosse

Colin Casey ‘08, Tennis

CJ Corddry ‘08, Soccer, Indoor Soccer

Fahmy El-Said ‘08, Basketball

Caleigh Feldman ‘10, Soccer

Regan Foy ‘09, Indoor Soccer

Marc Gallant ‘08, Tennis

Jessica Greenwald ‘10, Soccer

Michael Harrington ‘08, Tennis

Jake Maldonado ‘09, Lacrosse, Soccer

Julia Payne ‘08, Tennis

Alison Rogers ‘08, Field Hockey

Steven Sligh ‘08, Basketball

Jake Wechsler ‘08, Soccer

2006-2007

Desiree Blackstone ‘09, Soccer

CJ Corddry ‘08, Soccer, Indoor Soccer

Caleigh Feldman ‘10, Soccer

Jessa Finch ‘08, Indoor Soccer

Jenna Jarriel ‘07, Field Hockey

Julian Maldonado ‘07, Basketball, Soccer

Madeline McCrary ‘07, Soccer, Indoor Soccer

Molly Morgan ‘08, Lacrosse

Madi Shapiro ‘07, Field Hockey

Jake Wechsler ‘08, Soccer

2005-2006

Josh Altschuler ‘09, Tennis

Colin Casey ‘08, Tennis

Chelsea Greenwald ‘06, Indoor Soccer

Jenna Jarriel ‘07, Field Hockey

Andrew Kim ‘06, Soccer

Julian Maldonado ‘07, Basketball, Soccer

Elliotte Royal ‘06, Basketball

Caroline Vaughn ‘06, Field Hockey

Molly Morgan ‘07, Lacrosse

Championships & Appearances

2016-2017

JV Fall Sailing—Central League Runner Up

Girls' Varsity Swimming—IAAM Champion

Boys' Varsity Basketball—MIAA Champion

Boys' JV Basketball—MIAA Runner Up

2015-2016

Fall Sailing—MDISA Fleet Racing Champion; MASSA Team Racing Champion

JV Boys’ Soccer—MIAA Runner Up

Field Hockey—IAAM Champion

Boys’ Basketball—MIAA Runner Up

Indoor Soccer—IAAM Champion

Spring Sailing—MDISA Fleet Racing Champion; National Qualifier (#10 in nation); National Invitational Team Racing Qualifier

2014-2015

Fall Sailing—MDISA Fleet Racing Champions

JV Fall Sailing—Central League Champion

Field Hockey—IAAM Runner Up

Indoor Soccer—IAAM Champion

Spring Sailing—MDISA JV Champions, National Qualifier (#19 in nation)

JV Spring Sailing—Central League Champion

2013-2014

Boys’ Soccer—MIAA Champion

JV Boys’ Soccer—MIAA Runner Up

Tennis—MIAA Champion

Indoor Soccer—IAAM Runner Up

JV Boys’ Basketball—MIAA Runner Up

2011-2012

JV Fall Sailing—Central League Champion

JV Spring Sailing—Central League Champion

Equestrian—ISHS Reserve Champion

JV Equestrian—ISHS Reserve Champion

2010-2011

Equestrian—ISHS JV Champion

Boys’ Soccer—MIAA Runner Up

Field Hockey—IAAM Runner Up

2009-2010

Baseball—MIAA Champion

JV Equestrian—ISHS Reserve Champion

2008-2009

Boys’ Basketball—MIAA Champion

JV Boys’ Basketball—MIAA Champion

2007-2008

Boys’ Basketball—MIAA Runner Up

2004-2005

Indoor Soccer—IAAM Runner Up

2002-2003

Boys’ Soccer—MISAL Champion

Tennis—MISAL Champion

2001-2002

Boys’ Soccer—MISAL Runner Up

Tennis—MISAL Champion

2000-2001

Fall Sailing—MASSA District Champion

Boys’ Soccer—MISAL Champion

Spring Sailing—MASSA Season and Team Race Champion

Boys’ Lacrosse—MILL Champion

Tennis—MISAL Champion

1999-2000

Boys’ Soccer—MISAL Champion

Spring Sailing—MASSA Team Race Champion

Girls’ Lacrosse—IAAM Champion

Golf—MISAL Champion

1998-1999

Boys’ Soccer—MISAL Champion

Boys’ Basketball—MISAL Champion

Tennis—MISAL Champion

Boys’ Lacrosse—MILL Champion

1997-1998

Girls’ Winter Soccer—AIS Champion

Tennis—MISAL Champion

1996-1997

Boys’ Basketball—MIBL Champion