Athletic Achievements

2019-2020

Boys' JV Soccer - MIAA Champion
Boys' Varsity Soccer - MIAA Runner-Up
Girls' Varsity Cross Country - IAAM Champion: Storrie Kulynych-Irvin '23

All-Conference/All-County Players

Nick Beed '20
All-Conference: Soccer

Zoe Benitez '22
All-Conference: Soccer

Chris Bulmer '21
All-Conference: Soccer

Lucy Edwards '20
All-Conference: Soccer

Daniel Fagbohunka '20
All-Conference: Soccer
All-County: Soccer

Haley Havard '21
All-Conference: Soccer

Elizabeth Hughes '21
All-Conference: Field Hockey
All-County: Field Hockey

Augie Irving '20
All-Conference: Soccer
All-County: Soccer

Storrie Kulynych-Irvin '23
All-Conference: Cross Country

Pilar Montenegro '20
All-Conference: Soccer

Emma Morahan '21
All-Conference: Field Hockey
All-County: Field Hockey

Andrew Nolan '23
All-Conference: Cross Country

Aliya Peremel '23
All-Conference: Cross Country

Patrick Tormey '21
All-Conference: Soccer
All-County: Soccer

 

 

 

2015-2019

2018-2019

Varsity Field Hockey - IAAM Champion
Boys' JV Soccer - MIAA Runner Up
Boys' Varsity Soccer - MIAA Runner Up
Boys' Varsity Basketball - MIAA Runner Up
Varsity Sailing - MASSA Silver Fleet Champions
Varsity Tennis - MIAA Champion; #1 Ranked Singles Individual Champion: Ian Sleat '21; #2 Ranked Singles Individual Champion: Will Edwards '19; #3 Ranked Singles Individual Champions: Max Berman '21; #1 Ranked Doubles - Individual Runners-Up: Matthew Calvin '19, Owen Lewis '21; #2 Ranked Doubles - Individual Champions: John Du '21 & Elizabeth Hughes '21

All-Conference/All-County Players

Katie Anderson '21
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Nick Beed '20
All-Conference: Baseball

Zoe Benitez '22
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Max Berman '21
All-Conference: Tennis
All-County: Tennis

Chris Bulmer '21
All-Conference: Lacrosse

Sloane Butler '19
All-Conference: Volleyball

Jessie Cline '21
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

John Du '21
All-Conference: Tennis

Will Edwards '19
All-Conference: Tennis
All-County: Tennis

Zack Glime '19
All-Conference: Soccer
All-County: Soccer

Mark Fusco '19
All-Conference: Soccer, Baseball
All-County: Baseball

Elizabeth Hughes '21
All-Conference: Tennis

Augie Irving '20
All-Conference: Soccer, Basketball
All-County: Soccer

Elijah Jenkins '19
All-Conference: Basketball

Grace Jones '19
All-County: Lacrosse

Drew Loughlin '19
All-Conference: Soccer

Nico Montenegro '19
All-Conference: Soccer

Emma Morahan '21
All-Conference: Field Hockey

Paige Nespole '19
All-Conference: Soccer

Colin Ostenso '19
All-Conference: Baseball,
All-County: Baseball

Fiona Schere '22
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Ian Sleat '21
All-Conference: Tennis
All-County: Tennis

Hudson Smith '21
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse

Delaney Snowden '19
All-Conference: Field Hockey, Lacrosse
All-County: Lacrosse

Marshall Tanz '20
All-Conference: Basketball

Graham Wood '19
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse

2017-2018

Boys' JV Soccer - MIAA Champion
Girls' Varsity Swimming - IAAM Champion
Boys' Varsity Basketball - MIAA Champion
Varsity Tennis - MIAA Runner-Up; #1 Ranked Singles Individual Champion: Ian Sleat '21; #2 Ranked Singles Individual Champion: Teddy Robbins '18; #1 Ranked Doubles - Individual Runners-Up: Matthew Calvin '19, Owen Lewis '21

All-Conference/All-County Players

Defne Aybar '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Sloane Butler '19
All-Conference: Volleyball
Catie Caterham '18
All-Conference: Field Hockey
Brendan Cline '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Jessie Cline '21
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Ava Ellis '21
All-Conference: Lacrosse
Gabby Fagbohunka '18
All-Conference: Soccer

Megan Filter '18
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse
Owen Fleming '20
All-Conference: Lacrosse
Mark Fusco '19
All-Conference: Baseball
All-County: Baseball
Zack Glime '19
All-Conference: Soccer
All-County: Soccer
Augie Irving '20
All-Conference: Soccer
Elijah Jenkins '19
All-Conference: Basketball
All-County: Basketball
Maddie Kahle '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Nico Montenegro '19
All-Conference: Soccer
All-County: Soccer
Emma Morahan '21
All-Conference: Field Hockey
Paige Nespole '19
All-Conference: Soccer
Colin Ostenso '19
All-Conference: Baseball
Sam Parks '21
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Teddy Robbins '18
All-County: Tennis
Cameron Salvon-Harman '18
All-Conference: Soccer

Ian Sleat '21
All-County: Tennis
Jackson Smith '18
All-Conference: Soccer
Delaney Snowden '19
All-Conference: Field Hockey
All-County: Field Hockey
Marshall Tanz '20
All-Conference: Basketball
All-County: Basketball
Malika Waleed '18
All-Conference: Basketball
All-County: Basketball
Graham Wood '19
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse

2016-2017

JV Fall Sailing—Central League Runner Up
Girls' Varsity Swimming—IAAM Champion
Boys' Varsity Basketball—MIAA Champion
Boys' JV Basketball—MIAA Runner Up

All-Conference/All-County Players

Defne Aybar '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Keith Brockhurst '17
All-Conference: Cross Country, Tennis
All-County: Cross Country
Sloane Butler '19
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Brendan Cline '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Will Edwards '19
All-Conference: Tennis
Livvy Eklof '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Gabby Fagbohunka '18
All-Conference: Soccer
Megan Filter '18
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse
Michael Jackson '17
All-Conference: Soccer, Basketball, Lacrosse
All-County: Soccer, Basketball, Lacrosse
Elijah Jenkins '19
All-Conference: Basketball
Grace Jones '19
All-Conference: Indoor Soccer
Maddie Kahle '18
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming

Amari Kelly '17
All-Conference: Basketball
All-County: Basketball
Julia Mahoney '17
All-Conference: Field Hockey, Lacrosse
All-County: Lacrosse
Paige Nespole '19
All-Conference: Soccer, Indoor Soccer
Joe Oladimeji '17
All-Conference: Lacrosse
All-County: Lacrosse
Ashley Phelps '20
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Saige Saunders '17
All-County : Field Hockey

Yvonne Schere '17
All-Conference: Swimming
All-County: Swimming
Malika Waleed '18
All-Conference: Basketball
Sydney Wilkerson '17
All-Conference: Field Hockey

2015-2016

Fall Sailing—MDISA Fleet Racing Champion; MASSA Team Racing Champion
JV Boys’ Soccer—MIAA Runner Up
Field Hockey—IAAM Champion
Boys’ Basketball—MIAA Runner Up
Indoor Soccer—IAAM Champion
Spring Sailing—MDISA Fleet Racing Champion; National Qualifier (#10 in nation); National Invitational Team Racing Qualifier

All-Conference/All-County Players

Courtney Boucher ‘17
All-Conference: Soccer
Claire Branscombe ‘16
All-Conference: Soccer, Indoor Soccer
Keith Brockhurst ‘17
All-Conference: Cross Country, Tennis
All-County: Cross Country
Stefan Damas ‘16
All-Conference: Soccer, Baseball
Gabby Fagbohunka ‘18
All-Conference: Indoor Soccer

Mark Fusco ‘19
All-Conference: Baseball
Brandi Ginn ‘16
All-Conference: Field Hockey
Oliver Holmes ‘16
All-Conference: Tennis
All-County: Tennis
Michael Jackson ‘17
All-Conference: Basketball, Soccer, Lacrosse
Amari Kelly ‘17
All-Conference: Basketball

Jyoti Lewis ‘16
All-Conference: Soccer
Julia Mahoney ‘17
All-Conference: Field Hockey, Lacrosse
Sarah Musante ‘17
All-Conference: Indoor Soccer
Paige Nespole ‘19
All-Conference: Indoor Soccer
Jack Porterfield ‘16
All-Conference: Lacrosse

Seryn Rathmann ‘17
All-Conference: Lacrosse
Jelani Reid ‘17
All-Conference: Basketball
All-County: Basketball
Malika Waleed ‘18
All-Conference: Basketball
Sydney Wilkerson ‘17
All-Conference: Field Hockey

2010-2015

2014-2015

Fall Sailing—MDISA Fleet Racing Champions
JV Fall Sailing—Central League Champion
Field Hockey—IAAM Runner Up
Indoor Soccer—IAAM Champion
Spring Sailing—MDISA JV Champions, National Qualifier (#19 in nation)
JV Spring Sailing—Central League Champion

All-Conference/All-County Players

Liza Ballinger '15
Indoor Soccer
Gabriela Beavers '15
Field Hockey, Lacrosse
Theorie Beck '15
Basketball
Keith Brockhurst '17
Tennis
Megan Filter '18
Lacrosse

Molly Glime '15
Soccer, Indoor Soccer
Oliver Holmes '16
Tennis
Michael Jackson '17
Lacrosse, Basketball
Matthew Jarriel '15
Lacrosse, Soccer
All-County: Lacrosse
Marielle Jones '15
Field Hockey

Jyoti Lewis '16
Soccer
Tomas Montenegro '16
Tennis
Noni Mungai '15
Indoor Soccer
Maddie Olfson '15
Field Hockey
Malika Waleed '18
Basketball

Sydney Wilkerson '17
Field Hockey
Tatiana Zancajo-Lugo '15
Soccer, Indoor Soccer

2013-2014

Boys’ Soccer—MIAA Champion
JV Boys’ Soccer—MIAA Runner Up
Tennis—MIAA Champion
Indoor Soccer—IAAM Runner Up
JV Boys’ Basketball—MIAA Runner Up

All-Conference/All-County Players

Liza Ballinger '15
Indoor Soccer
Gabriela Beavers '15
Field Hockey, Lacrosse
Theorie Beck '15
Basketball
Evy Cheston '14
Lacrosse
Caroline Gonter '14
Soccer

Oliver Holmes '16
Tennis
Matthew Jarriel '15
Lacrosse, Soccer
Marielle Jones '15
Field Hockey
Emma Karsten '14
Field Hockey
Brian Kelley '14
Basketball
Soccer

Liam Killingstad '14
Baseball, Soccer
Jake Krens '14
Basketball
Carter MacLeod '14
Lacrosse
Ben Michalski '14
Soccer
Zack Poe '15
Lacrosse

Aaron Wan '14
Soccer
Tatiana Zancajo-Lugo '15
Indoor Soccer

2012-2013

All-Conference/All-County Players

Gabriela Beavers ‘15
Field Hockey
Cam Boucher ‘13
Baseball
Theorie Beck ‘15
Basketball
Emma Cassat ‘13
Soccer, Indoor Soccer

Josh Gurka ‘13
Baseball, Soccer
Oliver Holmes ‘16
Tennis
Emma Karsten ‘14
Field Hockey
Brian Kelley ‘14
Baseball, Basketball, Soccer

Liam Killingstad ‘14
Baseball, Soccer
Megan Latimer ‘14
Soccer, Indoor Soccer
Carter MacLeod ‘14
Lacrosse
Kat Powers ‘13
Field Hockey

Emma Rathmann ‘13
Lacrosse
John Thurber ‘13
Basketball
Luke Wooten ‘13
Lacrosse
Tatiana Zancajo-Lugo ‘15
Indoor Soccer

2011-2012

JV Fall Sailing—Central League Champion
JV Spring Sailing—Central League Champion
Equestrian—ISHS Reserve Champion
JV Equestrian—ISHS Reserve Champion

All-Conference/All-County Players

Lauren Brockhurst ‘12
Field Hockey
Meagan Buckley ‘13
Soccer
Kyle Feldman ‘13
Soccer
Caroline Gonter ‘14
Soccer

Henry Hill ‘15
Lacrosse
Emma Karsten ‘14
Field Hockey
Brian Kelly ‘14
Soccer
Liam Killingstad ‘14
Baseball

Tommy Nayden ‘12
Basketball
Rakesh Poojary ‘12
Baseball
Emma Rathmann ‘13
Lacrosse
Tisho Tihomirov ‘13
Soccer

Luca Verdi ‘12
Soccer

2010-2011

Equestrian—ISHS JV Champion
Boys’ Soccer—MIAA Runner Up
Field Hockey—IAAM Runner Up

All-Conference/All-County Players

Alex Boisvert ‘11
Baseball
Meagan Buckley ‘13
Indoor Soccer, Soccer
Alex DeMarco ‘11
Lacrosse

Henry Duncan ‘11
Soccer
Lauren Greulich ‘11
Lacrosse
Josh Gurka ‘13
Baseball

Arran Joyce ‘11
Soccer
Alex Wolfe ‘11
Lacrosse
Luca Verdi ‘12
Soccer

2005-2010

2009-2010

Baseball—MIAA Champion
JV Equestrian—ISHS Reserve Champion

All-Conference/All-County Players

Isaac Anthony ‘10
Soccer
Harrison Barton ‘10
Baseball, Basketball, Soccer
Maris Beigel ‘10
Baseball, Soccer
Alex Boisvert ‘11
Baseball

Kelly Buckley ‘10
Indoor Soccer, Soccer
Caileigh Feldman ‘10
Soccer
Chris Fusco ‘10
Baseball, Basketball
Jessica Greenwald ‘10
Indoor Soccer, Soccer

Michael Jones ‘10
Golf
Rose Leshner ‘11
Lacrosse
Hugo McMenamin ‘10
Soccer
Jack Rixey ‘10
Baseball

Alex Wolfe ‘11
Lacrosse

2008-2009

Boys’ Basketball—MIAA Champion
JV Boys’ Basketball—MIAA Champion

All-Conference/All-County Players

Josh Altshuler ‘09
Tennis
Harrison Barton ‘10
Baseball
Desiree Blackstone ‘09
Soccer
Tori Douglas ‘09
Field Hockey

Caileigh Feldman ‘10
Soccer
Charlie Flanagan ‘09
Soccer, Basketball
Regan Foy ‘09
Indoor Soccer
Anthony Fusco ‘09
Baseball

Chris Fusco ‘10
Baseball
Jessica Greenwald ‘10
Soccer
Beccie Magnus ‘09
Indoor Soccer
Jake Maldonado ‘09
Lacrosse, Basketball, Soccer

Claire Martin ‘09
Indoor Soccer

2007-2008

Boys' Basketball - MIAA Runner-Up

All-Conference/All-County Players

Josh Altschuler '09
Tennis
Theo Anthony ‘08
Basketball
Katy Bildahl ‘08
Lacrosse
Colin Casey ‘08
Tennis

CJ Corddry ‘08
Soccer, Indoor Soccer
Fahmy El-Said ‘08
Basketball
Caleigh Feldman ‘10
Soccer
Regan Foy ‘09
Indoor Soccer

Marc Gallant ‘08
Tennis
Jessica Greenwald ‘10
Soccer
Michael Harrington ‘08
Tennis
Jake Maldonado ‘09
Lacrosse, Soccer

Julia Payne ‘08
Tennis
Alison Rogers ‘08
Field Hockey
Steven Sligh ‘08
Basketball
Jake Wechsler ‘08
Soccer

2006-2007

All-Conference/All-County Players

Desiree Blackstone ‘09
Soccer
CJ Corddry ‘08
Soccer, Indoor Soccer
Caleigh Feldman ‘10
Soccer

Jessa Finch ‘08
Indoor Soccer
Jenna Jarriel ‘07
Field Hockey
Julian Maldonado ‘07
Basketball, Soccer

Madeline McCrary ‘07
Soccer, Indoor Soccer
Molly Morgan ‘08
Lacrosse
Madi Shapiro ‘07
Field Hockey

Jake Wechsler ‘08
Soccer

2005-2006

All-Conference/All-County Players

Josh Altschuler ‘09
Tennis
Colin Casey ‘08
Tennis
Chelsea Greenwald ‘06
Indoor Soccer

Jenna Jarriel ‘07
Field Hockey
Andrew Kim ‘06
Soccer
Julian Maldonado ‘07
Basketball, Soccer

Elliotte Royal ‘06
Basketball
Caroline Vaughn ‘06
Field Hockey
Molly Morgan ‘07
Lacrosse

2000-2005

2004-2005

Indoor Soccer - IAAM Runner Up

2002-2003

Boys’ Soccer - MISAL Champion
Tennis - MISAL Champion

2001-2002

Boys’ Soccer - MISAL Runner Up
Tennis - MISAL Champion

2000-2001

Fall Sailing - MASSA District Champion
Boys’ Soccer - MISAL Champion
Spring Sailing - MASSA Season and Team Race Champion
Boys’ Lacrosse - MILL Champion
Tennis - MISAL Champion

1996-2000

1999-2000

Boys’ Soccer - MISAL Champion
Spring Sailing - MASSA Team Race Champion
Girls’ Lacrosse - IAAM Champion
Golf - MISAL Champion

1998-1999

Boys' Soccer - MISAL Champion
Boys' Basketball - MISAL Champion
Tennis - MISAL Champion
Boys' Lacrosse - MILL Champion

1997-1998

Girls' Winter Soccer - AIS Champion
Tennis - MISAL Champion

1996-1997

Boys' Basketball - MIBL Champion